• Marsz Życia i Nadziei
    Marsz Życia i Nadziei
    Co roku Świętokrzyski Klub Amazonki organizuje Marsz Życia i Nadziei - manifestację prozdrowotną, która ma zachęcić kobiety do badań profilaktycznych w kierunku raka piesi.
  • Pokaz mody
    Pokaz mody
    Być Amazonką to być piękną kobietą. Świętokrzyskie Amazonki to kobiety, które dbają o swój wizerunek, znają współczesne trendy w modzie.
  • Zawody łucznicze
    Zawody łucznicze
    Świętokrzyski Klub Amazonki regularnie organizuje zawody łucznicze. Współczesne Amazonki, w nawiązaniu do legendarnych Amazonek, wykazują niezwykła celność w strzelaniu z łuku.
  • Basen
    Basen
    Jednym z podstawowych celów Klubu jest prowadzenie rehabilitacji fizycznej. Zajęcia z na basenie są jedną z jej form.
  • Spartakiada
    Spartakiada
    Świętokrzyski Klub Amazonki co roku organizuje Świętokrzyską Spartakiadę Amazonek.
  • Nasze miejsce
    Nasze miejsce
    "Nasze miejsce" przed Kieleckim Centrum Kultury

16.08.2021r

ŚCO zaprasza na profilaktykę bez barier

Świętokrzyskie Centrum Onkologii pomaga pacjentkom poruszającym się na wózkach inwalidzkich w dotarciu na badania mammograficzne i cytologiczne w ramach realizowanych programów profilaktycznych. Zapotrzebowanie na bezpłatny transport osoby niepełnosprawnej na badania wystarczy zgłosić telefonicznie.
Niepełnosprawność ruchowa nie jest przeszkodą w dostępie do badań profilaktycznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach dysponuje samochodem przystosowanym do przewożenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kilka dni temu z takiej możliwości skorzystała bezpłatnie jeżdżąca na wózku inwalidzkim mieszkanka Kielc, która zarejestrowała się telefonicznie na profilaktyczną mammografię. Cała operacja przebiegła bardzo sprawnie: o ustalonej godzinie wyposażony w windę bus ŚCO czekał przed domem pacjentki, pracownicy Zakładu Profilaktyki Onkologicznej pomogli jej w bezpiecznym wejściu do samochodu i dotarciu do ŚCO, a po badaniach odwieźli do domu.

Bezpłatny transport na badania profilaktyczne jest przeznaczony dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, mających problem z samodzielnym poruszaniem się ze względu na niepełnosprawność i pragnących skorzystać z:
- profilaktycznej cytologii – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy bezpłatne badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku 25-59 lat, należy wykonywać je co 3 lata; podczas jednej wizyty w ŚCO pacjentka ma wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym (LBC), co gwarantuje dokładniejszą diagnostykę. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu do ŚCO (dla osób z niepełnosprawnościami) pod nr telefonu: 609 99 00 33;
- profilaktycznej mammografii – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi bezpłatne badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat, należy je wykonywać co 2 lata. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu do ŚCO (dla osób z niepełnosprawnościami)
pod nr telefonu: 607 77 88 88.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego FunduszuSpołecznego (Profilaktyka raka piersi – subregion północny RPSW.08.02.02 -26-0001/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion północny
RPSW.08.02.02-26-0002/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia). Więcej informacji o projektach:
https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny
https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny-0




Zaufaj swoim dłoniom

1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.
2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.
3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!
4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.
5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.
6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.
7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Pod prysznicem

Bottom ModulePołóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem

Bottom Module Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

Bottom ModulePołóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.