• Marsz Życia i Nadziei
  Marsz Życia i Nadziei
  Co roku Świętokrzyski Klub Amazonki organizuje Marsz Życia i Nadziei - manifestację prozdrowotną, która ma zachęcić kobiety do badań profilaktycznych w kierunku raka piesi.
 • Pokaz mody
  Pokaz mody
  Być Amazonką to być piękną kobietą. Świętokrzyskie Amazonki to kobiety, które dbają o swój wizerunek, znają współczesne trendy w modzie.
 • Zawody łucznicze
  Zawody łucznicze
  Świętokrzyski Klub Amazonki regularnie organizuje zawody łucznicze. Współczesne Amazonki, w nawiązaniu do legendarnych Amazonek, wykazują niezwykła celność w strzelaniu z łuku.
 • Basen
  Basen
  Jednym z podstawowych celów Klubu jest prowadzenie rehabilitacji fizycznej. Zajęcia z na basenie są jedną z jej form.
 • Spartakiada
  Spartakiada
  Świętokrzyski Klub Amazonki co roku organizuje Świętokrzyską Spartakiadę Amazonek.
 • Nasze miejsce
  Nasze miejsce
  "Nasze miejsce" przed Kieleckim Centrum Kultury

Historia

Maria Curie SkłodowskaOdkrycie radu przez naszą rodaczkę Marię Skłodowską - Curie w 1898 r. dało początek nowoczesnej onkologii. W Warszawie z inicjatywy uczonej został uruchomiony Instytut Radowy.

W 1906 r. powstał Polski Komitet Zwalczania Raka. Uzupełnieniem jego działalności było powstanie "Koła Pań", którego członkinie niosły pomoc ludziom chorym na raka. "Koło Pań" uruchomiło telefon zaufania. Polski Komitet Zwalczania Raka działał do 1.09.1939 roku, do wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu wojny nie było warunków na reaktywowanie Komitetu, dopiero w 1984 r. powstał Obywatelski Komitet Zwalczania Raka przy Centrum Onkologii Instytutu Radowego w Warszawie.

Do Komitetu weszły dwie panie po amputacji piersi z powodu RAKA PIERSI. To ugruntowało ideę objęcia opieką kobiet po leczeniu nowotworów piersi.

Inspiracją do powstania klubów kobiet wyleczonych i aktualnie leczonych był ruch "Reach to Recovery" działający w USA od 1953 r. Twórczyni tego ruchu Teresa Lasser przeszła leczenie RAKA PIERSI. Dostrzegając konieczność uzupełnienia działalności medycznych przez wolontariuszy, powoływała do życia grupy wsparcia psychicznego.

Pierwszy klub kobiet po mastektomii - chirurgicznym leczeniu raka piersi, czyli usunięciu piersi, powstał w Warszawie w 1987 r. i działał pod patronatem Obywatelskiego Komitety Zwalczania Raka.

Amazonki to w starożytności waleczne kobiety, które obcinały sobie pierś, aby łatwiej i skuteczniej naciągnąć cięciwę łuku w czasie walki z wrogami państwa.

Współczesne Amazonki walczą z jednym z największych wrogów ludzkości - RAKIEM.

Świętokrzyski Klub AmazonkiSymbolem Klubu jest łuk Amazonek, którego strzała zakończona jest sercem, ponieważ swą działalnością niosą serce i pomoc kobietom tej pomocy potrzebującym.

W Kielcach w roku 1988 zaczął działać klub osób dotkniętych chorobą onkologiczną - "Amicus", który w 1993 r. przekształcił się w Klub "Amazonka".

Przez 10 lat istnienia Klub działał pod auspicjami Świętokrzyskiego Obywatelskiego Komitetu Zwalczania Raka. Wraz z rejestracją zmienił nazwę na Świętokrzyski Klub "Amazonki".

Zaufaj swoim dłoniom

1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.
2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.
3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!
4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.
5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.
6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.
7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Pod prysznicem

Bottom ModulePołóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem

Bottom Module Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

Bottom ModulePołóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

Przekaż nam 1,5% podatku

 • 1 procent podatku
 • 1 procent to się wszystkim opłaca